Monday, September 24, 2012

Ma armastan sind rohkem kui siiakala

Pühapäeval ei olnud ilm enam sugugi nii vananaiste suvelik kui ratta laupäevakul ja külastasime lapsega tema ristiisa pere initsiatiivil Loodusloo muuseumit. Seal tabas meid kaks üllatust: 1) lapsi oli nii palju, et kohati ei mahtunud ümbergi keerama (me arvasime, et muuseumid on rahvast tühjad) 2) igal pool siltide peal oli kirjas LÕHI. Väike google'i abi teatas meile, et ongi tegemist lõhi kalaga ja lõhe on vaid rahvapärane nimetus. Muuseumis terve teine korrus oli pühendatud kaladele - Patrik oli suhteliselt pöördes. Käis ja hõikas üle saali  emme, kala! Emme, kala!
Pean tunnistama, et loodusloo muuseum jättis mulle parema mulje kui loomaaed. Loomad olid kõik olemas, ei olnud läinud majja sööma ja püsisid kenasti paigal just nii kaua, kuni sul oli huvi neid jälgida. Samuti meeldis mulle seal viimast päeva lahti olev seenenäitus, sest ma sain lõpuks vaadata lehterkukeseene ja musta torbikseene erinevustest, millest kõik see aasta muudkui korjavad ja millest räägivad.
Peale muuseumit otsustasime lisaks külastada ka kalapoodi ja lõpetada päeva siiakalaga Keila kalaparadiisis.
Tõepoolest, paremat kala ei ole maailmas olemas ja Smuul teadis, millest ta kirjutas.
Kõigepealt fileeris E kala ära, raputas natuke soola, keeras tükid ohtrasse magusasse sinepisse ja andis järje minule. Mina keerasin kalapalad riivsaias ja praadisin neid ohtras võis. Hea tulemuse saavutabki tõenäoliselt siis, kui pidada kinni sõnast ohtralt.
 
 

Suudan veel

Nii pea kui vähegi ilma Eestimaal on, tuleb see kohe kindlasti ära kasutada. Nõnda otsustasimegi õndsal laupäevasel päeval, et proovime natuke rattaga sõita. Seekord avastasime enda jaoks veel uusi rattateid: Nõmme-Õismäe-Astangu-Harku, Harku järve taguseid alasid ja uut rattateed Tabasallu.
Õhtuks olime maha vändanud 46 kilomeetrit. E sai trenni - tema taga loksus laps ja mina sain mõnuleda, kuna minu pakiraamil oli vaid mu jopp ja pott.
Patrik pidas üllatavalt hästi vastu, magas kaks korda ja oli kergelt ära ostetav prääniku, rattapudeli ja lõpus ka kahe osa Lolo ja Pepega.

Sunday, September 16, 2012

Aasta hernehirmutise tiitel

On sügis. Hirmutis on põllu pealt toodud kodu poole. Uueks koduks on talle raja äär, mis viib vetsumajja.
Ja ma pean ütlema, et iga kord vetsu minnes ma ehmatan, et pean seisma järjekorras, sest tegu on lihtsalt NII tõetruu eksemplariga.
Enne:Nüüd:




Wednesday, September 12, 2012

Müügis olev rallimasin

Kas saab olla veel paremat aega sumpsi pooleks murdumiseks kui siis, kui oled auto müüki pannud? Kas saab olla veel paremat kohta sumpsi pooleks murdumiseks kui õhtul Valli baari ees?
Ei, ei ei - see jutt ei vii sinna, et me läksime otse jooma (kuna siiamaani pole keegi autot ära ostnud), aga kentsakas olukord oli küll. Nii pea kui meie auto hakkas võistlema häälekategoorias ralliautodega, hakkasid Valli baari poolt kommentaarid lendama: Ennäe Topgear, Vaat kus autotark. Eriti pinevaks läks olukord siis, kui E ajas auto otsapidi Hollywoodi kõnniteeäärele ja siis auto alla hakkas pugema. Enne seda oli vaja saata naine lapsega baari vanu ajalehti nõutama, et udupeen mantel võimalikult vähe tänavatolmu enda külge saaks.
Pean tunnistama, et mul oli suur kiusatus Vallikast ka akordionimängia tänavale nõutada, sest tsirkust oli niigi juba küllaga ja ega küll küllale liiga ei tee. E tõmbas aga kahjuks liiga ruttu mingi koormarihma abiga rippuvad ja sädemeid tekitavad osad kuhugi auto põhja külge ja kadusime enne kui purupurjus Valli baari asunikud said meile oma abivalmis käsi ulatada.

Saturday, September 8, 2012

Sai tehtud saia

Kui kogu maailm on juba kaneelilõõtsa avastanud, siis jõuab järg minuni. Ja pean tunnistama, et sai hää. Kahepeale E'ga oleme hetkel nahka pistnud 2/3 saiast. Kulunud on muidugi ka 1,5 liitrit piima.
Ideeks kasutasin seda linki, aga taignaks kasutasin oma kursavenna A retsepti. See on lihtsalt parim pärmitaigna retsept ja ei ole mind veel kunagi alt vedanud. Kogu muusika seisneb lihtsalt selles, et ei tohi koguseid muuta - peab usaldama, et kogused on õiged ja sõtkuma lihtsalt 5 minutit kauem, kui muidu. Tulemus on ideaalselt siidine ja pehme sai.
Retsept:
250 ml piima
6 dl jahu
50 gr võid
soola, suhkrut, kardemoni
2,5 tl kuivpärmi

Piim tuleb lasta soojemaks kui 37°C, kuna kuivpärm tahab vähe soojemat keskkonda ja võid ei tohi sulatada vaid tuleb toasoe või taigna sisse sõtkuda. Kuivained segada muidugi omavahel, siis panna peale soe piim ja või tükid ja sõtkuda, sõtkuda, sõtkuda.
Peale kerkimist määrisin lahti rullitud tainale täidise:
2 dl pruuni suhkrut
3 tl kaneeli
60 gr võid

Ahjus oli 200 kraadi juures seni, kuni valmis sai.


Monday, September 3, 2012

Jooga

On olemas need päevad, mis algavad helgelt. terve öö kestnud vihmasadu annab järgi ja pilve tagant paistab päike. Hommikul kutsub sind sõbranna joogasse, kuid ilusa päeva puhul teatad talle, et jooga pole sinu ala. Sõbranna veenab sind veel basseiniga ja meelitab mõnusa lõõgastusega, mis põhimõtteliselt seisneb peamiselt selles, et kell 19 oled sa joogas ja ei naase basseinist/saunast enne 22te, mil lapsed juba kodus magavad.
Aga see päike, see on muutlik ja petlik. Pealelõunal röögib laps nii, et sa kardad kurdistuda, kuna ta sai hetkeks kätte su arvuti ja see ebaõiglus, et sa selle talt ära kisud sunnib teda röökima Euroopa inimõiguste kohtu poole. Uskuge mind, see hääl jõudis Brüsselini! Seejärel kui sa temaga sõbralikult mängid ja lähed hetkeks kööki liha segama, teatab ta sulle toast: Emme, piss. Peale vaibapesu avastad, et õues hakkas mingi hetk paduvihma sadama ja sinul on kaks nööritäit pesu kuivamas. Laps riide ja õue, kuid sealt enam last tuppa ei saa ...
Skaipi vestlused abikaasaga muutuvad sellisteks:

[17:55:15] mössö: ma arvan et kui sa tahad oma last veel elusana näha, siis sa pead varsti koju tulema
[17:55:33] mössö: sest ma olen võimeline ta praegu jacki kuuti saatma
[17:55:39] mössö: ja sinna ketiga kinni panema
[18:09:29] E: Oi kui tore uudis kodust

Kell 19 algab jooga, kuid sa oled selle viisakalt ära öelnud. Järsku tunned sa ennast siiski jooga inimesena, kuid on hilja. On kuulda juba ilget saatuse iroonilist naeru iseenda üle.

Härra Monk

Sõnavara täieneb järjekindlalt iga päev, kuid kui Patrik end rohkem usaldaks võiks see täieneda oluliselt kiiremini. Kui ma palun tal mõnda sõna korrata, siis kordab ta seda ainult sellisel juhul, kui ta on 100% kindel, et tulemus on perfektne. Kui sõna on keerulisem, siis käib protsess nii:
  • Esimene nädal ta vaatab, mida mina oma suuga teen.
  • Seejärel üritab ta suud vaikides kaasa liigutada.
  • Järgmine nädal ütleb ta sõna õigesti välja. (Kui see õigesti välja ei tule, siis rohkem ta seda ei ütle.)
  • Seejärel järgneb 2-3 nädalat pausi, mil ta seedib, kas sõna oli keeruline või võib seda veel proovida korrata.
  • Kui sõna väljaütlemise tulemus osutus keeleliselt talutavaks, kordab ta sõna nüüd veel.
Vanad sõnad on emme, iss, Nana, Papa, taat, aitäh, kaka, kala, kama, kana, mämm-mämm, või, juua, ooo (suur), eee (väike), opa, alla (jpm mis meelde ei tule). Uued käibel olevad sõnad on hetkel lell, auk, piss, buff, tadaa, tita, pähh, allo. Suu maigutus faasis on [He]Leena, tädi, auto, õun, pall.
Mingit vahepealseid titekeele sõnu ta keeldub tarvitamast ja nii ei saagi me õpetada talle sõnade mugandamise kunsti: nt koera asemel aua või vanaisa asemel aisa või vana jne. Sõna olgu kohe korrektne või jäägugi ütlemata.
Iseenesest on tulnud tal ka stamp vastused meie küsimustele:
  • K: Kes teeb hommikuti Patrikule pudru? V: Iss.
  • K:  Keda sa armastad?  V: Taat.
  • K:  Aga veel?  V: Nana.
  • K:  Aga veel?  V: Papa.
  • K:  Aga veel?  V: Taat! (Seepeale vaatab Patrik sind sellise näoga, et hea debiil - ma ju juba ütlesin, et Taat ja kui sa arvad, et ma peaks seda köögikombaini armastama, kes nagunii mul koguaeg olemas on, siis unista edasi.)
  • K:  Mida taat sulle Keilas andis?  V: Kala
  • K:  Mida laps ütleb või mis sa ütled?  V: Aitäh!
Ka kindlad protsessid on äärmiselt tähtsad. Näiteks meeldib talle virutada mulle vaba käega kõrvakiil. Seejärel on ta enda peale väga pahane ja lausub emme ai-ai, emme ääää ja žestikuleerides näitab, kuidas emme nutab, kutsub issi ja palub emmele pai teha. Seejärel teeb ka ise mulle pai, musi ja kallistab ja näitab kuidas Patrik on nüüd hea poiss ja viibutab sõrmega ja näitab kehakeeles, et emmet ei tohi lüüa.
Samuti ei saa ta õhtul, olgu ta nii väsinud kui tahes, uinuda ilma unelauluta. Eriti väsinud õhtutel kuulab ta laulu ära viimase noodini ja siis sekund peale viimast nooti paneb silmad kinni ja uinub.
Magades on aga Patrik paadunud tekivihkaja. Keset ööd on ta võimeline pahurdades üles tõusma, vihaselt teki kortsu keerama ja selle voodi jalutsisse pulkade vahele suruma. Seejärel, peale sügavat ohet, paneb ta pea padjale ja uinub taas. Ja katsu siis talle tekk uuesti peale saada ...

Märkamatult on ta kasvanud ka nii suureks, et temast on juba abi. Diivanil lösutades saab paluda, et ta sahtlist teipi tooks (et nt parandada mõnda raamatut), väljasõidult tulles asju lahti pakkides viskan kõik musta pesu kuhugi hunnikusse ja palun tal need masinasse viia ja ka kullerteenused on juba omal kohal ehk mine vii see prügikasti või too emmele see tass riiuli pealt. Pea nädal tagasi avastasin, et ta tühjendab ka ise oma pissipotti. Kui pott on suures toas või magamistoas kõnnib ta ülimalt ettevaatlikult sellega köögi nurgani. Seal asetab ta poti maha ja teeb endale ülejäänud tee vabaks: sulgeb vajadusel pesumasina ukse, paneb saapad saapa riiulisse, et ta saaks avada korralikult vannitoa ukse, tõstab potil kaane üles. Kui kõik on nii nagu peab võtab ta taas köögi nurgast poti ja ülimalt ettevaatlikult läheb ja kallab pisikese poti sisu suurde potti. Maha pole veel läinud tilkagi!

Söömise poole pealt on muutunud see, et keedu juurviljad pole enam Patriku lemmiktoit. Ootasingi juba, et millal mu paradiisiaeg ümber saab. Sellest hoolimata sööb ta kahjuks vaid korralikku toitu - igasugune friikartul ja pitsa ei lähe tal alla. Saasta asemel eelistab Patrik borši või keedukartuliga kotletti. Salatit olen õppinud talle andma enne sööki (varamust H nipinurk). Kui kõht mõõdukalt tühi on, ulatan talle toored porgandid, kurgid, tomatid või vahepalaks marjad, õunad ning 5 peotäit puu ja köögivilju saab päevas kergelt täis.
Pudrudest sööb ta ainult kas tatrahelvest või hirsihelvest. Neljavilja, odrahelbe ja kaerapudru oksendab ta lihtsalt välja. Pudru peale on vaja panna võid. Võid on vaja nii väga, et juba umbes 4 ajal öösel kostub tema voodist ühtlane nõudmine: võid, võid, võid. Moosi sööb ta lihtsalt lusikaga vahest kõrvale, aga kui see pudru peale satub võib tulla häda majja.
Meie laps on järeleandmatu ja järjekindel esteet. Pudru ja moos olgu lahus, vaibad olgu sirgu ja purudest puhtad, asjad omadel kohtadel ja käed ja suu puhtad! Meil on Monk.